B U C Z K O W S K I

Kancelaria Radcy Prawnego

ul. Świętojańska 38/9, Gdynia m.buczkowski@kancelaria-buczkowski.pl

Kontrola trzeźwości w pracy - projekt nowelizacji - Kancelaria Radcy Prawnego Mateusz Buczkowski

Kontrola trzeźwości w pracy

Kontrola trzeźwości w pracy – projekt nowelizacji

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Druk UD318) – dalej „projekt”. Głównym założeniem projektu jest wprowadzenia i gruntowne uregulowanie do polskiego systemu prawnego pojęcia pracy zdalnej. Obok tak istotnej i jednocześnie potrzebnej zmiany projekt zmienia dotychczasowe założenia systemowe. Umożliwiona ma zostać również kontrola trzeźwości w pracy.

Kontrola trzeźwości w pracy – główne założenia projektu nowelizacji

Założeniem projektu jest wprowadzenie możliwość kontroli trzeźwości pracownika przez pracodawcę. Dotychczasowe regulacje nie pozwalały na badanie stanu trzeźwości pracowników. W przypadku powzięcia wątpliwości pracodawca mógł jedynie skorzystać z pomocy organu powołanego do ochrony porządku publicznego.

Zmiany proponowane przez rządowy projekt pozwolą pracodawcy na wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników. Ponadto pracodawca będzie uprawniony do rozszerzenia kontroli również w zakresie środków działających podobnie jak alkohol, między innymi narkotyków.

Pracodawca przed wprowadzeniem kontroli trzeźwości będzie musiał poinformować o tym fakcie pracowników. Rozpowszechnienie tej informacji powinno nastąpić w sposób przyjęty u danego pracodawcy, w terminie nie krótszym niż dwa tygodnie.

Pracownik będzie miał prawo domagać się powtórzenia badania przez organ powołany do ochrony porządku publicznego.

Wynik wskazujący na spożycie alkoholu będzie skutkował niedopuszczeniem pracownika do świadczenia pracy, a to w konsekwencji do utraty wynagrodzenia. W sytuacji ponownego zbadania przez organ powołany do ochrony porządku publicznego wskazującego na brak spożycia alkoholu, pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia a jego nieobecność w pracy będzie traktowana jako usprawiedliwiona.

Pomimo wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy przepisy te mają mieć zastosowanie nie tylko do pracowników. Projekt zakłada bardzo szerokie gremium odbiorców, poczynając od pracowników, poprzez osoby wykonujące pracę na innej podstawie, a nawet osoby samozatrudnione. Kryterium decydującym o możliwości przeprowadzenia kontroli będzie organizowanie pracy przez danego pracodawcę. Tym samym przepisy te mogą znaleźć zastosowanie również do praktykantów czy wolontariuszy.

Ponadto proponowana zmiana dopuszcza również możliwość ukarania pracownika karą pieniężna za stawienie się do pracy w stanie po użyciu środka działającego podobnie jak alkohol lub zażywanie środka działającego podobnie jak alkohol w czasie pracy. Dotychczas taka możliwość istniała wyłącznie do osób po spożyciu alkoholu.

Prawo pracy Gdynia – pomoc prawna

Kancelaria Radcy Prawnego Mateusza Buczkowskiego świadczy pomoc prawną zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Skontaktuj się z Kancelarią w celu poznania szczegółów współpracy.